.. Nostalgie stretnutí a Absencia umenia ..

Autor: Veronika Střelcová | 1.8.2012 o 10:19 | (upravené 1.8.2012 o 13:27) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  169x

Na koncerte v sále jedného zo starých meštianskych domov zvolenského námestia mu cez protiľahlé okno do tváre svieti zapadajúce slnko, až musí nad klávesami prižmurovať oči. Minulý piatok mal Marcel Vén na zvolenskom námestí v rámci akcie CultureBox predstaviť Noru Ibsenovú z projektu 6 divas. Avšak Nora ochorela a koncert z námesia bol pre nepriazeň počasia preložený. Aj tak bol výsledok famózny. V priestoroch starej radnice zahral so zvolenčanom Marcelom Vénom na klávesy Dany Gulyas na elektrickú gitaru a Gábor Tokár na bicie. Hoci v malom počte, koncert sme si vychutnali.

cez prestávku po ceste na koncert s AMO Marcel cvičí prsty :)cez prestávku po ceste na koncert s AMO Marcel cvičí prsty :)Veronika Střelcová

 

Ako prichádzam, už hrajú. Počuť ich cez okná starej radnice až na námestie. Sadám si do stredu poloprázdnej sály. Vo Zvolene je o záujem o kultúru a umenie okrem mestského divadla, a jedného diskofilného klubu poslabší. Našťastie projekty ako Culturebox a pár miestnych kaviarní či čajovní vytrvávajú vo svojich snahách prelomiť ľady. Dobre robia, a snáď nie nadarmo. Ale zatiaľ väčšinou zadarmo.

Sála radnice mi príde ako úžasný priestor. Vnáram sa do zvuku elektrickej gitary a kláves v súznení na pódiu. Nasleduje skvelý výstup bubenníka. A keď ešte pred záverom známy hlas predstavuje interpretov, vrátane seba, vynorí sa mi moment práve zo zvolenského námestia, ako som Marcelovi pred x rokmi podala do rúk veľké perníkové srdce, a on mi za to strelil facku. A mňa zaskočilo, že to bolo tak naozaj. A potom sme chceli natáčať človeka z ulice, sediaceho na dlažbe pred Priorom. Vynadal nám a odohnal nás preč. Hovoril si kapitán. Naposledy som ho videla v Bratislave. O Zvolene nechcel ani počuť. Že vraj pôjde žobrať do Švajčiarska, lebo tam sa dá prežiť. Ibaže mu ukradli doklady, keď spal v noci na lavičke. Tak teda docestoval.

No skrátka, už si nepamätám, ako sme sa s Marcelom zoznámili. Asi pred desiatimi rokmi to bolo. Ale pamätám si, ako mi v rámci jedného z rozhovorov v Štúrovom parku hovoril, ako veľmi chce hrať, a robiť hudbu. A hlavne nechce byť zubárom. Bol vtedy na banskobystrickej Akadémii umení. A potom v Prahe. Prišiel na Staroměstské náměstí na kolobežke a vzal nás do nejakej divadelnej krčmy v podzemí. Mali tam lacné pivo a Marcel hral na klavír. A hoci vôbec nebol čas raňajok, dali sme si smažený vejce, lebo iba na to nám vyšli prachy. A potom si Marcel šiel po svojom, a moji kámoši so mnou tiež. Naše leto skončilo, a Marcel zostal v Prahe. A už prešlo pár rokov, kým minule, na FM-ku, nepočujem výbornú hudbičku a známy hlas. Moderátor predstavil Marcela Véna. Že je v Bratislave, prezradili mi osobné informácie na sociálnej sieti. A všetko nasvedčuje tomu, že robí, čo ho baví, a čo vždy chcel a je v tom úspešný.

Vždy bol taký milý. A hanblivý. Aspon mne sa tak zdalo. Aj keď mi dal facku uprostred námestia, lebo to potreboval natočiť na nejaký projekt. Aj pred týždňom v piatok mi prišiel taký istý. Na tričku I <3 NY, v jemne lilavých mrkváčoch stojí na pódiu s ťažkou, bordovou oponou, hrá, a žmúri proti slnku a malému publiku. A tak sme sa hneď aj s  dohodli, že príde zahrať opäť do svojho rodného mesta. V posledný augustový podvečer do kaviarne Džezva, keď budeme my s Elou Klementovou otvárať na námestíčku pred kaviarňou výstavu fotografií z našich dobrovoľníckych ciest, a  pohovoríme pri tej príležitosti aj o Indii, či o dobrovoľníctve ako takom. Lebo kultúru a umenie potrebujeme aj tu, doma, ako aj šikovných dobrovoľníkov.  Inak nás pohltí „meinstrím plechových šopingov a lacných diskošiek.“ A to by bola škoda, však?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?